Blog

2014-11-03

Sprzedaż nadziei w trzech krokach, czyli marketing strategiczny gier komputerowych

Sprzedaż nadziei – nie brzmi najlepiej, prawda? W najlepszym przypadku kojarzy się z łacińskim losem na loterii, w najgorszym z działaniem kremu pod oczy, wystąpieniami polityków oraz zakresem ubezpieczenia AC. Czym jest sprzedaż nadziei w grach komputerowych? To przeniesienie akcentu z produktu na potrzebę Klienta. Co to oznacza? Producenci gier komputerowych nie sprzedają gier. Ich produktem jest nadzieja na dobrą zabawę.

Skuteczne odwołanie się do potrzeb Klienta umożliwiają narzędzia marketingu strategicznego. Najważniejsze w tym zakresie jest precyzyjne wskazanie rynku, na którym producent chce działać, określenie grupy odbiorców oraz pozycjonowanie. Dobra strategia to nie tylko sukces sprzedażowy, ale również wartość dodana dla gracza.

 1. RYNEK

Henry Ford powiedział: „Może sobie pan zażyczyć samochód w każdym kolorze, byle by był to czarny.” Producent nie pozostawił wyboru swoim konsumentom, a mimo wszystko sprzedawał. Sprzedawał dużo. W Stanach Zjednoczonych Ford T rozszedł się w 15 mln egzemplarzy. Dlaczego? Henry Ford znał rynek, na którym działał. W ten sposób określił potrzebę zmotoryzowania Ameryki w krótkim czasie. Produkował szybko i tanio. Forda T mógł zakupić każdy wykwalifikowany robotnik. Dlaczego czarny? Substancje bitumiczne w połączeniu z czarnym lakierem schły szybciej. Zanim przystąpisz do promocji swojej gry zbadaj rynek, na którym chcesz sprzedawać.

Jak badać rynek?

Sprawa tylko z pozoru wydaje się trudna i kosztowna. Pamiętaj, że rynek możesz badać sam. Zapisuj wyniki, które osiągają firmy gamingowe o podobnym profilu, przeglądaj strony internetowe konkurencji, prasę o tematyce gier komputerowych oraz badania, które przeprowadzono dla branży. W ten sposób ustalisz trendy i dynamikę rozwoju swojego rynku. Możesz również przeglądać ogłoszenia o pracę. Dlaczego?  Widzisz jak na dłoni, na jakie usługi jest największy popyt. Dzięki badaniu rynku możesz, podobnie jak Henry Ford, określić potrzeby swojego rynku i tym samym osiągnąć przewagę konkurencyjną w branży gier komputerowych.

 2. GRUPA DOCELOWA

Czy wiesz, że ekipa Stop Games potrafi wskazać ulubione kolory swoich konsumentów? To się dopiero nazywa znajomość grupy docelowej. Wyobraź sobie, że opowiadasz koledze o swoim biznesie. Jak scharakteryzowałbyś swojego konsumenta? W co gra najczęściej i ile ma lat? A może oprócz grania w gry po godzinach ma również inne zainteresowania, np. słuchanie muzyki rockowej? Ze strategicznego punktu widzenia znajomość graczy dla producenta będzie kluczowa. Dzięki niej będziesz mógł w przyszłości dobrać odpowiednie kanały komunikacji ze swoim odbiorcą oraz liderów opinii, którzy promować będą Twój tytuł.

Jak badać grupę docelową?

Najpopularniejszą metodą określania odbiorców produktów są ich cechy społeczno-demograficzne. Dowiedz się, jaki jest wiek, dochód oraz płeć Twoich graczy. Określi także ich zachowanie oraz styl życia. Do badań wykorzystać możesz narzędzia wyszukiwarki – Google Trends oraz Keyword Planner. Przydatne informacje zgromadzisz również dzięki reklamowym narzędziom, które udostępnia Facebook. Co więcej, bezpłatnych raportów gamingowych dostarcza GUS. Dzięki nim oszacujesz swoją grupę docelową oraz potencjał gry. Podczas badania nie trać z oczu rzeczy najważniejszych - wizji, misji oraz celów strategicznych Twojej marki.

 3. POZYCJONOWANIE

Pamiętasz „Daewoo – stać Cię na więcej” lub kampanię reklamową Oscara Pistoriusa „I am the bullet in the chamber”? Jeżeli tak, to już wiesz, jak nie należy pozycjonować produktu. Czym jest pozycjonowanie? To działanie, które ma na celu wykreowanie pozytywnych skojarzeń z produktem oraz wyłonienie takich jego cech, które wyróżnią go spośród konkurencji. Aby pozycjonować powinieneś poznać pozycję gier konkurencyjnych oraz słabe i mocne strony swojego tytułu.

Jak pozycjonować?

Pozycjonowanie to przyjemna część tworzenia strategii, ponieważ znasz swoją grę i możesz ją zdefiniować. Określ jej przewagi konkurencyjne, które będą trudne do skopiowania w krótkim czasie. Nie mniej istotne jest obserwowanie trendów. Pozycjonuj wyłącznie na podstawie tych nurtów, które są w swojej początkowej fazie. Postaraj się wytworzyć od 2 do 3 związków skojarzeniowych z grą. Ich tytuły powinny być realistyczne, rewolucyjne lub kontrowersyjne. Nie pozostawiaj graczom przestrzeni do interpretacji. I najważniejsze – pozycjonuj konsekwentnie. 

Google+

Case Studies

Kontakt

Warszawa

Arskom Group Sp. z o. o.Kariera
Augustyna Locci 30
02-928 Warszawa
KRS: 0000433320
NIP: 521-36-36-776
Sukces Arskom Lab jest oparty na znakomitych ludziach tworzących nasz zespół. Jeśli jesteś ambitny i chcesz pomóc klientom w działaniach marketingowych, koniecznie wyślij do nas aplikację. Napisz czym wyróżniasz się od innych ludzi i określ czy interesuje Cię staż, czy praca na stałe. Zawsze znajdziemy miejsce dla najlepszych kandydatów.
kontakt@arskomlab.pl kariera@arskomlab.pl
Google+